18 marca – Europejski Dzień Mózgu

18 marca obchodzony jest Europejski Dzień Mózgu. Święto to zostało ustalone aby zwrócić uwagę jak bardzo ważne funkcji pełni mózg, a poniżej kilka ciekawostek:

• mózg odpowiada za nasz układ nerwowy, czyli nasze emocje, uczucia i zachowania,
  • lewa półkula zajmuje się mową, czytaniem i pisaniem,
  • prawa półkula odpowiada za kreatywność, wyobraźnię oraz zdolności muzyczne i plastyczne,
  • nasz mózg pracuje nawet wtedy kiedy śpimy, czyli odpowiednia dawka snu wpływa zdecydowanie pozytywnie na jego działanie.

Zbilansowana dieta w zdrowe tłuszcze, owoce i warzywa również przynosi odpowiedni skutek.

Mózgowi szkodzi: palenie papierosów, fast food, brak aktywności fizycznej oraz ciągle zmęczenie.

Dlatego tak warto wykonywać coroczne badania profilaktyczne, jak badania krwi oraz inne parametry (ciśnienie, waga i wzrost)!

Drodzy uczniowie nie czekajcie tylko już dziś zadbajcie o siebie, później zdecydowanie rzadziej będziecie o czymś zapominać.

Poniżej jest dla was plakat, który pozwoli ułatwić bycie produktywnym w ciągu dnia.